Dolar amerykański


Kurs USD/PLN

Kurs kupna:

4,1007 PLN
Kurs sprzedaży:

4,1357 PLN

Wykres kursu USD

Archiwalne kursy dolara amerykańskiego wg. NBP



Jak powszechnie wiadomo, amerykańska gospodarka jest napędzana ropą naftową. Z tej wiedzy wynika logiczny wniosek, że kurs dolara amerykańskiego jest ściśle związany z ceną baryłek tego surowca. Rola światowego przywódcy sprawia jednak, że praktycznie każde większe wydarzenie gospodarczo — polityczne na świecie, ma swoje odbicie w wykresie notowań tej waluty. Dolar jest oficjalnym środkiem płatniczym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wiele krajów rozwijających się i terytoriów bez ścisłej przynależności państwowej decyduje się na przyjęcie dolara jako głównego lub dodatkowego środka płatniczego. Podobnie często rządy krajów ustalają kurs swojej waluty w stałej relacji do dolara, przyjmując go jako najbardziej wiarygodny wyznacznik wartości.



Obecnie jedynym emitentem dolarów jest Bank Rezerw Federalnych (FED). Jest to również podmiot odpowiadający za politykę monetarną USA. Działalność FED budzi spore kontrowersji, jako że jest to podmiot prywatny. Wbrew powszechnej opinii, władze tego organu nie podejmują jednak samodzielnie decyzji dotyczących finansów państwa — jest to kompetencja Rady Gubernatorów, którym doradza grupa przedstawicieli banków zrzeszonych w ramach tej instytucji.



Czy wiesz, że:

  • Dolar podobnie jak inne współczesne waluty, ma charakter tzw. pieniądza fidurcjarnego (z łac. - wiara) i nie posiada pokrycia w kruszcu (W 1971 roku zarzucono dla dolara parytet w złocie). Ubocznym efektem tej zmiany, połączonej z inflacją, jest spadek realnej wartości 1 USD. Obecnie jeden dolar ma mniej więcej taką samą siłę nabywczą dla mieszkańców USA jak 4 centy w 1900r.
  • Symbol amerykańskiej waluty, przekreślone S, prawdopodobnie wywodzi się od niezwykle popularnych w Nowym Świecie dolarów hiszpańskich, które były powszechnie używane od XVI do XIX wieku. Litera S ma symbolizować słowo "hiszpański" ( z ang. Spanish), natomiast jej przekreślenie ma odróżnić dwie waluty od siebie — dosłownie symbol można odczytać jako "dolar niehiszpański".
  • Do dzisiaj wszystkie legalnie wyprodukowane dolary są ważnym środkiem płatniczym. Zrozumiały jest fakt, że większość starych monet i banknotów służy już tylko do celów kolekcjonerskich, jednak ich wartość nabywcza jest taka sama, jak nominałów wyprodukowanych współcześnie. W 2013 roku jeden z pierwszych dolarów (wybity w 1794 roku) uzyskał najwyższą jak do tej pory cenę kolekcjonerską - 10,02 mln USD.


Na NORDIQA.com znajdziesz zawsze aktualny kurs dolara amerykańskiego. Otwórz bezpłatne konto już dzisiaj i uzyskaj dodatkowy rabat w wysokości 10% na 90 dni*. Bez limitu wymian i kwoty.

* Szczegóły rabatu znajdziesz tutaj.


Odbierz 10% rabatu


Kalkulator walutowy


oblicz swój zysk

Kursy walut


w kantorze internetowym

15sKupujemySprzedajemy
NOK0,3692 PLN0,3762 PLN
SEK0,3703 PLN0,3769 PLN
DKK0,5778 PLN0,5856 PLN
EUR4,3205 PLN4,3565 PLN
USD4,1007 PLN4,1357 PLN
GBP5,1803 PLN5,2313 PLN
CHF4,6459 PLN4,6789 PLN